Niezmiennie ogrzewanie gazowe nadal należy do najbardziej popularnych systemów grzewczych. Wciąż jest bardzo przyjazne portfelowi i, czyste…w przeciwieństwie do np. kotłów na paliwa stałe, nie wymaga w ogóle czyszczenia oraz zabezpieczenia osobnego pomieszczenia na urządzenia. Niewątpliwie jest też przyjazne dla środowiska. Nowoczesne, obecne na rynku, kotły gazowe mają bardzo ciekawe rozwiązania i zapewniają duże możliwości automatyzacji i zaprogramowania np. czasu pracy. Często także współpracują z oprogramowaniem typu smart home.
Ogrzewanie gazowe najwygodniejsze wydaje się w budynkach podłączonych do sieci gazowniczej. Jednakże brak dostępu do niej nie oznacza konieczności rezygnacji z tego rodzaju ogrzewania. Niezbędną ilość paliwa zapewni przydomowy zbiornik gazowy.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Który jednak sprawdzi się najlepiej? Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać, by cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją?
Po pierwsze: pozwolenie na budowę
Zacznijmy na początku od sprawy, które może nie jest bezpośrednio związana z wyborem zbiornika na gaz płynny, ale ma niebagatelne znaczenie dla każdego właściciela. Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę?
Zgodnie z art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego, budowa instalacji na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem na gaz o pojemności do 7 m3, przeznaczonej do zasilania instalacji gazowej w domu jednorodzinnym nie wymaga pozwolenia. Należy jednak pamiętać by zgłosić ten Starostwie Powiatowym lub w Architekturze Urzędu Miasta.
Po drugie: zbiornik naziemny czy podziemny?
Kolejna ważna kwestia dotyczą zbiornika to jego konstrukcja oraz sposób montażu. Wyróżniamy dwa typy zbiorników – naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne są łatwiejsze w montażu i serwisie. Mają jednak poważny minus – zajmują sporo miejsca, co może być szczególnie istotne dla właścicieli niewielkich działkach.
Dla inwestorów zbiorników na małych działkach sprawdzą się zbiorniki podziemne. Owszem montaż jest bardziej wymagający, ale właściciel może wykorzystać przestrzeń znajdującą się nad zbiornikiem. Warto pamiętać, że zbiorniki te nie mogą być montowane na posesjach, na których poziom wód podziemnych jest wysoki.
Po trzecie: Kupić czy wydzierżawić?
Inwestor rozważający montaż zbiornika może decydować się na zakup lub dzierżawę. Pierwsze rozwiązanie wiąże się wprawdzie z większymi początkowymi wydatkami, ale daje swobodę w dysponowaniu zbiornikiem. WAŻNE! Zakup własnego zbiornika pozwala też dowolnie wybierać między ofertami dostawców paliwa.
Dzierżawa zbiornika gazowego to znacznie mniejsze koszty początkowe. Ale należy pamiętać, o uiszczeniu comiesięcznej opłaty dzierżawnej. Za zwyczaj po okresie inwestor może też zrezygnować ze zbiornika – warto zwrócić na to uwagę przy podpisywaniu umowy. Rozwiązanie to ma jedną, dość poważną wadę. Przez cały czas trwania umowy właściciel jest zobowiązany do kupowania gazu u jednego dostawcy – co może oznaczać dużo wyższe ceny paliwa niż u konkurencji,
Po czwarte: jaka pojemność?
Ostatnia ważna kwestia to pojemność zbiornika na gaz. W instalacji naziemnej lub podziemnej pojemność może wynosić 2,7 tys., 4,85 tys. lub 6,7 tys. litrów. W przeciętnym gospodarstwie domowym o standardowym zużyciu gazu wystarczający będzie pierwszy wariant. Zbiornik o tej pojemności wymaga napełniania max. 2 razy w roku. Natomiast w przypadku gospodarstw o większym zapotrzebowaniu lub obiektów o charakterze komercyjnych, praktyczniejszym rozwiązaniem okaże się wybór większego zbiornika.
Masz wątpliwości, pytania? Skontaktuj się ze mną.
Podpowiem jaki zbiornik wybrać przygotuję projekt instalacji zbiornikowej.